TAJT155K035RNJ
Tantalum Capacitors - Solid SMD 35V 1.5uF 10%
product image
TAJT155K035RNJ Picture
SeekIC No. : 001094466 Detail
TAJT155K035RNJ: Tantalum Capacitors - Solid SMD 35V 1.5uF 10%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
TAJT155K035RNJ
Quick Details
Capacitance : 1.5 uF Voltage Rating : 35 Volts
ESR : 5.2 Ohms Tolerance : 10 %
Case Code - in : 1210 Case Code - mm : 3528
Height : 1.2 mm Mfr Case Code : T Case
Description
Tolerance : 10 %
Case Code - mm : 3528
Height : 1.2 mm
Case Code - in : 1210
Voltage Rating : 35 Volts
Mfr Case Code : T Case
Capacitance : 1.5 uF
Series : TAJ
ESR : 5.2 Ohms
Parameters:
Technical/Catalog InformationTAJT155K035RNJ
VendorAVX Corporation
CategoryCapacitors
Capacitance1.5F
Voltage - Rated 35V
Tolerance±10%
Package / Case3528-12 (EIA)
PackagingTape & Reel (TR)
FeaturesGeneral Purpose
Maximum Temperature-55°C ~ 125°C
Lead Spacing-
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C