TAJT156K004RNJ
Tantalum Capacitors - Solid SMD 4V 15uF 10%
product image
TAJT156K004RNJ Picture
SeekIC No. : 001094317 Detail
TAJT156K004RNJ: Tantalum Capacitors - Solid SMD 4V 15uF 10%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
TAJT156K004RNJ
Quick Details
Capacitance : 15 uF Voltage Rating : 4 Volts
ESR : 2 Ohms Tolerance : 10 %
Case Code - in : 1210 Case Code - mm : 3528
Height : 1.2 mm Mfr Case Code : T Case
Description
Tolerance : 10 %
Case Code - mm : 3528
ESR : 2 Ohms
Voltage Rating : 4 Volts
Height : 1.2 mm
Capacitance : 15 uF
Series : TAJ
Parameters:
Technical/Catalog InformationTAJT156K004RNJ
VendorAVX Corporation
CategoryCapacitors
Capacitance15F
Voltage - Rated 4V
Tolerance±10%
Package / Case3528-12 (EIA)
PackagingTape & Reel (TR)
FeaturesGeneral Purpose
Maximum Temperature-55°C ~ 125°C
Lead Spacing-
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C