TC1223-2.6VCTTR
Low Dropout (LDO) Regulators 50mA LDO w/Shutdown
product image
TC1223-2.6VCTTR Picture
SeekIC No. : 00517421 Detail
TC1223-2.6VCTTR: Low Dropout (LDO) Regulators 50mA LDO w/Shutdown
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
TC1223-2.6VCTTR
Mfg:
Microchip Technology
Quick Details
Input Voltage MAX : 6 V Output Voltage : 2.6 V
Dropout Voltage (Max) : 250 mV Output Current : 50 mA
Load Regulation : 0.5 % Number of Outputs : 1
Output Type : Fixed Maximum Operating Temperature : + 125 C
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : SOT-23A-5
Description
Number of Outputs : 1
Maximum Operating Temperature : + 125 C
Mounting Style : SMD/SMT
Output Type : Fixed
Dropout Voltage (Max) : 250 mV
Output Current : 50 mA
Input Voltage MAX : 6 V
Load Regulation : 0.5 %
Package / Case : SOT-23A-5
Output Voltage : 2.6 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationTC1223-2.6VCTTR
VendorMicrochip Technology
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Regulator TypeSingle Output
Package / CaseSOT-23A-5
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Current - Output50mA
Voltage - Output2.6V
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Voltage - Input2.7 ~ 6 V
Number of Regulators1
Current - Limit (Min)50mA
Current Short Circuit (Isc)300mA