UP2C-331-R
Power Inductors 330uH 0.7A 824.3mOhms
product image
UP2C-331-R Picture
SeekIC No. : 001194768 Detail
UP2C-331-R: Power Inductors 330uH 0.7A 824.3mOhms
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
UP2C-331-R
Quick Details
Inductance : 330 uH Tolerance : 20 %
Maximum DC Current : 0.7 Amp Maximum DC Resistance : 824.3 mOhms
Dimensions : 9.4 mm W x 12.9 mm L x 5.2 mm H Termination Style : SMD/SMT
Description
Operating Temperature Range :
Termination Style : SMD/SMT
Tolerance : 20 %
Inductance : 330 uH
Maximum DC Current : 0.7 Amp
Dimensions : 9.4 mm W x 12.9 mm L x 5.2 mm H
Maximum DC Resistance : 824.3 mOhms
Parameters:
Technical/Catalog InformationUP2C-331-R
VendorCoiltronics/Div of Cooper/Bussmann
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance330H
Tolerance±20%
Package / Case0.507" L x 0.370" W x 0.204" H (12.90mm x 9.40mm x 5.20mm)
PackagingTape & Reel (TR)
TypeFerrite Core
Current 670mA
Self Resonant Freq-
DC Resistance (DCR)824.3 mOhm Max