UP2C-471-R
Power Inductors 470uH 0.58A 1191.4mOhms
product image
UP2C-471-R Picture
SeekIC No. : 001193120 Detail
UP2C-471-R: Power Inductors 470uH 0.58A 1191.4mOhms
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
UP2C-471-R
Quick Details
Inductance : 470 uH Tolerance : 20 %
Maximum DC Current : 0.58 Amp Maximum DC Resistance : 1191.4 mOhms
Dimensions : 9.4 mm W x 12.9 mm L x 5.2 mm H Termination Style : SMD/SMT
Description
Operating Temperature Range :
Termination Style : SMD/SMT
Tolerance : 20 %
Inductance : 470 uH
Maximum DC Current : 0.58 Amp
Dimensions : 9.4 mm W x 12.9 mm L x 5.2 mm H
Maximum DC Resistance : 1191.4 mOhms
Parameters:
Technical/Catalog InformationUP2C-471-R
VendorCoiltronics/Div of Cooper/Bussmann
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance470H
Tolerance±20%
Package / Case0.507" L x 0.370" W x 0.204" H (12.90mm x 9.40mm x 5.20mm)
PackagingTape & Reel (TR)
TypeFerrite Core
Current 560mA
Self Resonant Freq-
DC Resistance (DCR)1.191 Ohm Max