V140LA20CP
Varistors 140V
product image
V140LA20CP Picture
SeekIC No. : 00699497 Detail
V140LA20CP: Varistors 140V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
V140LA20CP
Mfg:
Littelfuse
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Product : MOV Voltage Rating DC : 140 V
Voltage Rating AC : 140 V Clamping Voltage : 360 V
Diameter : 20 mm Peak Surge Current : 9 KA
Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C Mounting : Radial
Packaging : Bulk
Description
Surge Energy Rating :
Capacitance :
Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C
Packaging : Bulk
Product : MOV
Mounting : Radial
Clamping Voltage : 360 V
Diameter : 20 mm
Voltage Rating AC : 140 V
Peak Surge Current : 9 KA
Voltage Rating DC : 140 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationV140LA20CP
Maximum AC Volts140Vrms
Maximum DC Volts-
Current-Surge7kA
Package / CaseDisc 20mm
Varistor Voltage242V