V460LA40C
VARISTOR 460V C-III 14MM RADIAL
product image
V460LA40C Picture
SeekIC No. : 003006982 Detail
V460LA40C: VARISTOR 460V C-III 14MM RADIAL
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
V460LA40C
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: C-III Manufacturer: Littelfuse Inc
Varistor Voltage: 790V Number of Bits : 5
Current-Surge: 7kA Number of Circuits: 1
Maximum AC Volts: 460VAC Maximum DC Volts: -
Energy: 430J
Description
Number of Circuits: 1
Maximum DC Volts: -
Manufacturer: Littelfuse Inc
Package / Case: Disc 20mm
Varistor Voltage: 790V
Maximum AC Volts: 460VAC
Series: C-III
Current-Surge: 7kA
Energy: 430J
Parameters:
Technical/Catalog InformationV460LA40C
VendorLittelfuse Inc
CategoryCircuit Protection
Maximum AC Volts460Vrms
Maximum DC Volts-
Current-Surge7kA
Package / CaseDisc 14mm
Varistor Voltage825V