V660LA10
Varistors 660V 70pF
product image
V660LA10 Picture
SeekIC No. : 00703528 Detail
V660LA10: Varistors 660V 70pF
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
V660LA10
Mfg:
Littelfuse
Quick Details
Product : MOV Voltage Rating DC : 850 V
Voltage Rating AC : 660 V Clamping Voltage : 1.82 KV
Diameter : 10 mm Peak Surge Current : 2.5 KA
Capacitance : 70 pF Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C
Mounting : Radial Packaging : Bulk
Description
Surge Energy Rating :
Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C
Packaging : Bulk
Product : MOV
Mounting : Radial
Diameter : 10 mm
Peak Surge Current : 2.5 KA
Capacitance : 70 pF
Voltage Rating DC : 850 V
Voltage Rating AC : 660 V
Clamping Voltage : 1.82 KV
Parameters:
Technical/Catalog InformationV660LA10
VendorLittelfuse Inc
CategoryCircuit Protection
Maximum AC Volts660Vrms
Maximum DC Volts850VDC
Current-Surge2.5kA
Package / CaseDisc 10mm
Varistor Voltage1210V (1.21kV)