V660LA100BP
Varistors 660V 400pF
product image
V660LA100BP Picture
SeekIC No. : 00700043 Detail
V660LA100BP: Varistors 660V 400pF
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
V660LA100BP
Mfg:
Littelfuse
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Product : MOV Voltage Rating DC : 850 V
Voltage Rating AC : 660 V Clamping Voltage : 1.65 KV
Diameter : 20 mm Peak Surge Current : 6.5 KA
Capacitance : 400 pF Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C
Mounting : Radial Packaging : Bulk
Description
Surge Energy Rating :
Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C
Packaging : Bulk
Product : MOV
Mounting : Radial
Diameter : 20 mm
Capacitance : 400 pF
Peak Surge Current : 6.5 KA
Voltage Rating DC : 850 V
Voltage Rating AC : 660 V
Clamping Voltage : 1.65 KV
Parameters:
Technical/Catalog InformationV660LA100BP
Maximum AC Volts660Vrms
Maximum DC Volts850VDC
Current-Surge6.5kA
Package / CaseDisc 20mm
Varistor Voltage1100V (1.1kV)