V660LA100B
Varistors 660V 400pF
product image
V660LA100B Picture
SeekIC No. : 00705263 Detail
V660LA100B: Varistors 660V 400pF
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
V660LA100B
Mfg:
Littelfuse
Quick Details
Product : MOV Voltage Rating DC : 850 V
Voltage Rating AC : 660 V Clamping Voltage : 1.65 KV
Diameter : 20 mm Peak Surge Current : 6.5 KA
Surge Energy Rating : 220 J Capacitance : 400 pF
Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C Mounting : Radial
Packaging : Bulk
Description
Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C
Packaging : Bulk
Product : MOV
Mounting : Radial
Diameter : 20 mm
Surge Energy Rating : 220 J
Capacitance : 400 pF
Peak Surge Current : 6.5 KA
Voltage Rating DC : 850 V
Voltage Rating AC : 660 V
Clamping Voltage : 1.65 KV
Parameters:
Technical/Catalog InformationV660LA100B
VendorLittelfuse Inc
CategoryCircuit Protection
Maximum AC Volts660Vrms
Maximum DC Volts850VDC
Current-Surge6.5kA
Package / CaseDisc 20mm
Varistor Voltage1210V (1.21kV)