V660LA100BX10
Varistors 660V 400pF
product image
V660LA100BX10 Picture
SeekIC No. : 00706160 Detail
V660LA100BX10: Varistors 660V 400pF
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
V660LA100BX10
Mfg:
Littelfuse
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Product : MOV Voltage Rating DC : 850 V
Voltage Rating AC : 660 V Clamping Voltage : 1.65 KV
Diameter : 20 mm Capacitance : 400 pF
Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C Mounting : Radial
Packaging : Bulk
Description
Peak Surge Current :
Surge Energy Rating :
Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C
Packaging : Bulk
Product : MOV
Mounting : Radial
Diameter : 20 mm
Capacitance : 400 pF
Voltage Rating DC : 850 V
Voltage Rating AC : 660 V
Clamping Voltage : 1.65 KV
Parameters:
Technical/Catalog InformationV660LA100BX10
Maximum AC Volts660Vrms
Maximum DC Volts850VDC
Current-Surge6.5kA
Package / CaseDisc 20mm
Varistor Voltage1100V (1.1kV)