V660LT100BP
Varistors 130V to 1000V LA Varistor
product image
V660LT100BP Picture
SeekIC No. : 00705079 Detail
V660LT100BP: Varistors 130V to 1000V LA Varistor
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
V660LT100BP
Quick Details
Product : MOV Voltage Rating DC : 850 V
Voltage Rating AC : 660 V Clamping Voltage : 1.65 KV
Diameter : 20 mm Peak Surge Current : 6.5 KA
Capacitance : 400 pF Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C
Mounting : Radial Packaging : Reel
Description
Surge Energy Rating :
Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C
Packaging : Reel
Product : MOV
Mounting : Radial
Diameter : 20 mm
Capacitance : 400 pF
Peak Surge Current : 6.5 KA
Voltage Rating DC : 850 V
Voltage Rating AC : 660 V
Clamping Voltage : 1.65 KV
Parameters:
Technical/Catalog InformationV660LT100BP
Maximum AC Volts660Vrms
Maximum DC Volts850VDC
Current-Surge6.5kA
Package / CaseDisc 20mm
Varistor Voltage1100V (1.1kV)