V660PA100A
Varistors 1050V 6500A 400pF
product image
V660PA100A Picture
SeekIC No. : 00707561 Detail
V660PA100A: Varistors 1050V 6500A 400pF
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
V660PA100A
Mfg:
Littelfuse
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Product : MOV Voltage Rating DC : 850 V
Voltage Rating AC : 660 V Clamping Voltage : 1.82 KV
Diameter : 20 mm Peak Surge Current : 6.5 KA
Capacitance : 400 pF Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C
Mounting : Screw Packaging : Bulk
Product : MOV
Diameter : 20 mm
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C
Capacitance : 400 pF
Peak Surge Current : 6.5 KA
Voltage Rating DC : 850 V
Voltage Rating AC : 660 V
Mounting : Screw
Clamping Voltage : 1.82 KV
Parameters:
Technical/Catalog InformationV660PA100A
VendorLittelfuse Inc
CategoryCircuit Protection
Maximum AC Volts660VAC
Maximum DC Volts850VDC
Current-Surge6.5kA
Package / CaseChassis Mount
Varistor Voltage1050V (1.05kV)