VDZT2R18B
Zener Diodes 100MW 18V
product image
VDZT2R18B Picture
SeekIC No. : 00276860 Detail
VDZT2R18B: Zener Diodes 100MW 18V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
VDZT2R18B
Quick Details
Zener Voltage : 17.955 V Voltage Tolerance : 2 %
Power Dissipation : 100 mW Maximum Reverse Leakage Current : 0.1 uA
Maximum Zener Impedance : 65 Ohms Maximum Operating Temperature : + 150 C
Maximum Reverse Leakage Current : 0.1 uA
Voltage Tolerance : 2 %
Maximum Zener Impedance : 65 Ohms
Zener Voltage : 17.955 V
Power Dissipation : 100 mW
Package / Case : VMD-2
Parameters:
Technical/Catalog InformationVDZT2R18B
VendorRohm Semiconductor
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Voltage - Zener (Nom) (Vz)18V
Power - Max100mW
Impedance (Max) (Zzt)65 Ohm
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 13V
Tolerance-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseVMD2
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature-55°C ~ 150°C