VDZT2R22B
Zener Diodes 100MW 22V VMD2
product image
VDZT2R22B Picture
SeekIC No. : 00277077 Detail
VDZT2R22B: Zener Diodes 100MW 22V VMD2
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
VDZT2R22B
Quick Details
Zener Voltage : 22.005 V Voltage Tolerance : 2 %
Zener Current : 2 mA Power Dissipation : 100 mW
Maximum Reverse Leakage Current : 0.1 uA Maximum Zener Impedance : 100 Ohms
Maximum Operating Temperature : + 150 C Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : VMD-2 Packaging : Reel
Maximum Reverse Leakage Current : 0.1 uA
Maximum Zener Impedance : 100 Ohms
Voltage Tolerance : 2 %
Zener Current : 2 mA
Zener Voltage : 22.005 V
Power Dissipation : 100 mW
Package / Case : VMD-2
Parameters:
Technical/Catalog InformationVDZT2R22B
VendorRohm Semiconductor
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Voltage - Zener (Nom) (Vz)22V
Power - Max100mW
Impedance (Max) (Zzt)100 Ohm
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 17V
Tolerance-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseVMD2
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature-55°C ~ 150°C