VDZT2R24B
Zener Diodes 100MW 24V
product image
VDZT2R24B Picture
SeekIC No. : 00276961 Detail
VDZT2R24B: Zener Diodes 100MW 24V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
VDZT2R24B
Quick Details
Zener Voltage : 24.25 V Voltage Tolerance : 2 %
Power Dissipation : 100 mW Maximum Reverse Leakage Current : 0.1 uA
Maximum Zener Impedance : 120 Ohms Maximum Operating Temperature : + 150 C
Maximum Reverse Leakage Current : 0.1 uA
Voltage Tolerance : 2 %
Zener Voltage : 24.25 V
Maximum Zener Impedance : 120 Ohms
Power Dissipation : 100 mW
Package / Case : VMD-2
Parameters:
Technical/Catalog InformationVDZT2R24B
VendorRohm Semiconductor
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Voltage - Zener (Nom) (Vz)24V
Power - Max100mW
Impedance (Max) (Zzt)120 Ohm
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 19V
Tolerance-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseVMD2
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature-55°C ~ 150°C