VDZT2R8.2B
Zener Diodes 100MW 8.2V
product image
VDZT2R8.2B Picture
SeekIC No. : 00276637 Detail
VDZT2R8.2B: Zener Diodes 100MW 8.2V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
VDZT2R8.2B
Quick Details
Zener Voltage : 8.19 V Voltage Tolerance : 2 %
Power Dissipation : 100 mW Maximum Reverse Leakage Current : 0.5 uA
Maximum Zener Impedance : 30 Ohms Maximum Operating Temperature : + 150 C
Packaging : Reel
Maximum Zener Impedance : 30 Ohms
Maximum Reverse Leakage Current : 0.5 uA
Voltage Tolerance : 2 %
Zener Voltage : 8.19 V
Power Dissipation : 100 mW
Package / Case : VMD-2
Parameters:
Technical/Catalog InformationVDZT2R8.2B
VendorRohm Semiconductor
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Voltage - Zener (Nom) (Vz)8.2V
Power - Max100mW
Impedance (Max) (Zzt)30 Ohm
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 5V
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature-55°C ~ 150°C