VLCF4020T-4R7N1R2
Power Inductors 4.7uH 1.2A 4x4x2.0mm
product image
VLCF4020T-4R7N1R2 Picture
SeekIC No. : 001175944 Detail
VLCF4020T-4R7N1R2: Power Inductors 4.7uH 1.2A 4x4x2.0mm
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
VLCF4020T-4R7N1R2
Quick Details
Inductance : 4.7 uH Tolerance : 30 %
Maximum DC Current : 1.24 Amps Maximum DC Resistance : 0.098 Ohms
Operating Temperature Range : - 40 C to + 105 C Dimensions : 4 mm W x 4 mm L x 2 mm H
Shielding : Shielded
Inductance : 4.7 uH
Tolerance : 30 %
Maximum DC Current : 1.24 Amps
Dimensions : 4 mm W x 4 mm L x 2 mm H
Maximum DC Resistance : 0.098 Ohms
Parameters:
Technical/Catalog InformationVLCF4020T-4R7N1R2
VendorTDK Corporation (VA)
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance4.7H
Tolerance±30%
Package / Case0.157" L x 0.157" W x 0.079" H (4.00mm x 4.00mm x 2.00mm)
PackagingDigi-Reel?
Type-
Current 1.2A
Self Resonant Freq-
DC Resistance (DCR)98.00 mOhm Max