VPT230-700
Power Transformers 230.0V CT @ 0.70A 115V @ 1.4A Parallel
product image
VPT230-700 Picture
SeekIC No. : 002770291 Detail
VPT230-700: Power Transformers 230.0V CT @ 0.70A 115V @ 1.4A Parallel
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
VPT230-700
Quick Details
Power Rating : 160 VA Primary Voltage Rating : 115 V to 230 V
Secondary Voltage Rating : 115 V to 230 V Height : 45 mm
Width :
Power Rating : 160 VA
Primary Voltage Rating : 115 V to 230 V
Height : 45 mm
Secondary Voltage Rating : 115 V to 230 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationVPT230-700
Secondary Winding(s)Dual, No Center Tap
Series Output Voltage @ Current230 VAC @ 700mA
Parallel Output Voltage @ Current115 VAC @ 1.4A