VSKD600-08
Rectifiers 800 Volt 600 Amp
product image
VSKD600-08 Picture
SeekIC No. : 00180319 Detail
VSKD600-08: Rectifiers 800 Volt 600 Amp
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
VSKD600-08
Mfg:
Vishay Semiconductors
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Product : Standard Recovery Rectifiers Configuration : Dual Series
Reverse Voltage : 800 V Forward Voltage Drop : 1.45 V at 1800 A
Forward Continuous Current : 600 A Max Surge Current : 20100 A
Reverse Current IR : 50000 uA Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : Super MAGN-A-PAK Packaging : Bulk
Description
Recovery Time :
Mounting Style : SMD/SMT
Packaging : Bulk
Product : Standard Recovery Rectifiers
Reverse Voltage : 800 V
Configuration : Dual Series
Forward Continuous Current : 600 A
Reverse Current IR : 50000 uA
Forward Voltage Drop : 1.45 V at 1800 A
Max Surge Current : 20100 A
Package / Case : Super MAGN-A-PAK
Description
The VSKD600-08 is designed as one kind of standard diodes with current of 600A (SUPER MAGN-A-PAK power modules). Its typical applications include that rectifying bridge for large motor drives and rectifying bridge for large UPS.
VSKD600-08 has seven features. (1)High current capability. (2)High surge capability. (3)High voltage ratings up to 2000V. (4)3000 Vrms isolating voltage with non-toxic substrate. (5)Industrial standard package. (6)UL approved file E78996. (7)Compliant to RoHS directive 2002/95/EC. Those are all the main features.
Some electrical characteristics of VSKD600-08 have been concluded into several points as follow. (1)Its Vrrm, maximum repetitive peak reverse voltage would be 800V. (2)Its Vrsm, maximum non-repetitive peak reverse voltage would be 900V. (3)Its Irrm maximum at Tj maximum would be 50mA. (4)Its maximum average forward current at case temperature would be 600A at 100°C. (5)Its maximum RMS forward current would be 942A. (6)Its maximum I2t for fusing would be 18050A2s. (7)Its  low level value of threshold voltage would be 0.70V. (8)Its high level value of threshold voltage would be 0.77V. (9)Its low level value of forward slope resistance would be 0.28m. (10)Its high level value of forward slope resistance would be 0.25m. (12)Its maximum forward voltage drop would be 1.45V. And so on.