VSKD600-20
Rectifiers 600 Amp 2000 Volt 20100 Amp IFSM
product image
VSKD600-20 Picture
SeekIC No. : 00180557 Detail
VSKD600-20: Rectifiers 600 Amp 2000 Volt 20100 Amp IFSM
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
VSKD600-20
Mfg:
Vishay Semiconductors
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Product : Standard Recovery Rectifiers Configuration : Dual Series
Reverse Voltage : 2000 V Forward Voltage Drop : 1.45 V at 1800 A
Forward Continuous Current : 600 A Max Surge Current : 20100 A
Reverse Current IR : 50000 uA Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : Super MAGN-A-PAK Packaging : Bulk
Description
Recovery Time :
Mounting Style : SMD/SMT
Packaging : Bulk
Product : Standard Recovery Rectifiers
Reverse Voltage : 2000 V
Configuration : Dual Series
Forward Continuous Current : 600 A
Reverse Current IR : 50000 uA
Forward Voltage Drop : 1.45 V at 1800 A
Max Surge Current : 20100 A
Package / Case : Super MAGN-A-PAK
Features:
·High current capability
·High surge capability
·High voltage ratings up to 2000 V