VSKDS201/045
DescriptionThe VSKDS201/045 is designed as one kind of ADD-A-PAK generation VII power modules schottky rectifiers with current of 100A. The VSKDS201 schottky rectifier doubler module has been optimized for low reverse leakage at high temperature. The proprietary barrier technology allows for relia...
product image
VSKDS201/045 Picture
SeekIC No. : 004543602 Detail
VSKDS201/045: DescriptionThe VSKDS201/045 is designed as one kind of ADD-A-PAK generation VII power modules schottky rectifiers with current of 100A. The VSKDS201 schottky rectifier doubler module has been optimi...
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
VSKDS201/045
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
The VSKDS201/045 is designed as one kind of ADD-A-PAK generation VII power modules schottky rectifiers with current of 100A. The VSKDS201 schottky rectifier doubler module has been optimized for low reverse leakage at high temperature. The proprietary barrier technology allows for reliable operation up to 175°C junction temperature. Typical applications are in high current switching power supplies, plating power supplies, UPS systems, converters, freewheeling diodes, welding, and reverse battery protection.
Some absolute maximum ratings of VSKDS201/045 have been concluded into several points as follow. (1)Its maximum DC reverse voltage would be 45V. (2)Its maximum working peak reverse voltage would be 45V. (3)Its maximum average forward current per leg would be 100A. (4)Its maximum peak one cycle non-repetitive surge current would be 8600A with the condition of 5s sine or 3s rect. pulse and would be 1850A with the condition of 10ms sine or 6ms rect. pulse. (5)Its  non-repetitive avalanche energy would be 270mJ. (6)Its repetitive avalanche current would be 20A. It should be noted that stresses above those listed in absolute maximum ratings may cause permanent damage to device.
Also some electrical characteristics of VSKDS201/045 are concluded as follow. (1)Its maximum reverse leakage current would be 10mA at Tj=25°C and would be 90mA at Tj=125°C. (2)Its maximum junction capacitance would be 5200pF. (3)Its typical series inductance would be 7.0nH. (4)Its maximum voltage rate of change would be 10000V/s. At present we have not got so much information about this IC and we would try hard to get more information about it. If you have any question or suggestion or want to know more information please contact us for details. Thank you!