VSKDS400/045
DescriptionThe VSKDS400/045 is designed as one kind of ADD-A-PAK generation VII power modules schottky rectifiers with current of 200A. The VSKDS400 schottky rectifier doubler has been optimized for low reverse leakage at high temperature. The proprietary barrier technology allows for reliable ope...
product image
VSKDS400/045 Picture
SeekIC No. : 004543612 Detail
VSKDS400/045: DescriptionThe VSKDS400/045 is designed as one kind of ADD-A-PAK generation VII power modules schottky rectifiers with current of 200A. The VSKDS400 schottky rectifier doubler has been optimized for...
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
VSKDS400/045
Description
The VSKDS400/045 is designed as one kind of ADD-A-PAK generation VII power modules schottky rectifiers with current of 200A. The VSKDS400 schottky rectifier doubler has been optimized for low reverse leakage at high temperature. The proprietary barrier technology allows for reliable operation up to 150°C junction temperature. Typical applications are in high current switching power supplies, plating power supplies, UPS systems, converters, freewheeling diodes, welding, and reverse battery protection.
Some absolute maximum ratings of VSKDS400/045 have been concluded into several points as follow. (1)Its maximum DC reverse voltage would be 45V. (2)Its maximum working peak reverse voltage would be 45V. (3)Its maximum average forward current would be 200A. (4)Its maximum peak one cycle non-repetitive surge current would be 29000A with the condition of 5s sine or 3s rect. pulse and would be 3400A with the condition of 10ms sine or 6ms rect. pulse. (5)Its  non-repetitive avalanche energy would be 180mJ. (6)Its repetitive avalanche current would be 40A. It should be noted that stresses above those listed in absolute maximum ratings may cause permanent damage to device.
Also some electrical characteristics of VSKDS400/045 are concluded as follow. (1)Its maximum reverse leakage current would be 20mA at Tj=25°C and would be 1.2mA at Tj=125°C. (2)Its maximum junction capacitance would be 10300pF. (3)Its typical series inductance would be 5.0nH. (4)Its maximum voltage rate of change would be 10000V/s. At present we have not got so much information about this IC and we would try hard to get more information about it. If you have any question or suggestion or want to know more information please contact us for details. Thank you!