FQB28N15
Features: • 28A, 150V, RDS(on) = 0.09 @VGS = 10 V• Low gate charge ( typical 40 nC)• Low Crss ( typical 50 pF)• Fast switching• 100% avalanche tested• Improved dv/dt capability• 175°C maximum junction temperature ratingSpecifications Symbol Pa...
product image
FQB28N15 Picture
SeekIC No. : 004343100 Detail
FQB28N15: Features: • 28A, 150V, RDS(on) = 0.09 @VGS = 10 V• Low gate charge ( typical 40 nC)• Low Crss ( typical 50 pF)• Fast switching• 100% avalanche tested• Improved dv...
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
FQB28N15
Features:
• 28A, 150V, RDS(on) = 0.09 @VGS = 10 V
• Low gate charge ( typical 40 nC)
• Low Crss ( typical 50 pF)
• Fast switching
• 100% avalanche tested
• Improved dv/dt capability
• 175°C maximum junction temperature rating
Specifications
Symbol
Parameter
FQB28N15 / FQI28N15
Units
VDSS
Drain-Source Voltage
150
V
ID
Drain Current
- Continuous (TC =25°C)
28
A
- Continuous (TC = 100°C)
19.8
A
IDM
Drain Current Pulsed (Note 1)
112
VGSS
Gate-Source Voltage
±25
V
EAS
Single Pulsed Avalanche Energy (Note 2)
300
mJ
IAR
Avalanche Current (Note 1)
28
EAR
Repetitive Avalanche Energy (Note 1)
16..8
mJ
d v/dt
Peak Diode Recovery dv/dt (Note 3)
5.5
V/ns
PD
Power Dissipation (TA = 25°C)
3.75
W
Power Dissipation (TC = 25°C)
168
W
- Derate above 25°C