GLCR2012T100M-HC
Power Inductors 10uH 20%
product image
GLCR2012T100M-HC Picture
SeekIC No. : 001185012 Detail
GLCR2012T100M-HC: Power Inductors 10uH 20%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
GLCR2012T100M-HC
Mfg:
TDK
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Inductance : 10 uH Tolerance : 20 %
Maximum DC Current : 380 mAmps Maximum DC Resistance : 0.5 Ohms
Operating Temperature Range : - 40 C to + 105 C Dimensions : 1.25 mm W x 2 mm L x 1.25 mm H
Termination Style : SMD/SMT Package / Case : 0805 (2012 metric)
Description
Self Resonant Frequency :
Q Minimum :
Shielding :
Termination Style : SMD/SMT
Tolerance : 20 %
Operating Temperature Range : - 40 C to + 105 C
Inductance : 10 uH
Package / Case : 0805 (2012 metric)
Dimensions : 1.25 mm W x 2 mm L x 1.25 mm H
Maximum DC Current : 380 mAmps
Maximum DC Resistance : 0.5 Ohms
Parameters:
Technical/Catalog InformationGLCR2012T100M-HC
VendorTDK Corporation
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance10H
Tolerance±20%
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Current 155mA
Mounting TypeSurface Mount
Q @ Freq-
Self Resonant Freq-
DC Resistance (DCR)500.0 mOhm Max