HG2-AC48V
RELAY GEN PURPOSE DPDT 20A 48V
product image
HG2-AC48V Picture
SeekIC No. : 003829666 Detail
HG2-AC48V: RELAY GEN PURPOSE DPDT 20A 48V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HG2-AC48V
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: HG Manufacturer: Panasonic Electric Works
Relay Type: General Purpose Coil Type: Non Latching
Coil Current: 75mA Coil Voltage: 48VAC
Contact Form: DPDT (2 Form C) Contact Rating (Current): 20A
Switching Voltage: 250VAC - Nom Package / Case : TQFN-56
Turn On Voltage (Max): 38.4 VAC Turn Off Voltage (Min): 14.4 VAC
Features: - Mounting Type: Socketable
Termination Style: Plug In, QC - 0.250" (6.3mm)
Description
Relay Type: General Purpose
Coil Type: Non Latching
Packaging: Bulk
Contact Form: DPDT (2 Form C)
Features: -
Mounting Type: Socketable
Contact Rating (Current): 20A
Coil Current: 75mA
Manufacturer: Panasonic Electric Works
Switching Voltage: 250VAC - Nom
Series: HG
Coil Voltage: 48VAC
Turn On Voltage (Max): 38.4 VAC
Turn Off Voltage (Min): 14.4 VAC
Parameters:
Technical/Catalog InformationHG2-AC48V
Mounting TypeSocket
Termination StyleQuick Connect - .250" (6.3mm)
CircuitDPDT (2 Form C)
Contact Rating @ Voltage20A @ 250VAC
Coil Voltage48VAC
Control Off Voltage (Min)14.4 VAC
Control On Voltage (Max)38.4 VAC
Coil Current75mA