L100J75RE
Wirewound Resistors - Chassis Mount 100watt 75ohm 5%
product image
L100J75RE Picture
SeekIC No. : 001288151 Detail
L100J75RE: Wirewound Resistors - Chassis Mount 100watt 75ohm 5%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
L100J75RE
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Resistance : 75 Ohms Tolerance : 5 %
Power Rating : 100 Watts Temperature Coefficient : 260 PPM / C
Series : 270 Operating Temperature Range : + 25 C to + 350 C
Dimensions : 19.1 mm Dia. x 165.1 mm L Packaging : Bulk
Tolerance : 5 %
Packaging : Bulk
Power Rating : 100 Watts
Resistance : 75 Ohms
Dimensions : 19.1 mm Dia. x 165.1 mm L
Parameters:
Technical/Catalog InformationL100J75RE
VendorOhmite
CategoryResistors
Resistance In Ohms75.0
Power (Watts)100W
Tolerance±5%
Lead StyleLug Terminals (Chassis Mount)
CaseRadial
PackagingBulk
CompositionWirewound