LDS0705-3R3M-R
Power Inductors 3.3uH 4.62A 0.013ohms
product image
LDS0705-3R3M-R Picture
SeekIC No. : 001192434 Detail
LDS0705-3R3M-R: Power Inductors 3.3uH 4.62A 0.013ohms
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LDS0705-3R3M-R
Mfg:
Cooper Bussmann
Quick Details
Inductance : 3.3 uH Tolerance : 20 %
Maximum DC Current : 4.62 Amps Maximum DC Resistance : 0.013 Ohms
Dimensions : 7.2 mm W x 8 mm L x 5 mm H Termination Style : SMD/SMT
Description
Operating Temperature Range :
Self Resonant Frequency :
Q Minimum :
Shielding :
Package / Case :
Termination Style : SMD/SMT
Tolerance : 20 %
Inductance : 3.3 uH
Maximum DC Resistance : 0.013 Ohms
Dimensions : 7.2 mm W x 8 mm L x 5 mm H
Maximum DC Current : 4.62 Amps
Parameters:
Technical/Catalog InformationLDS0705-3R3M-R
VendorCoiltronics/Div of Cooper/Bussmann
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance3.3H
Tolerance±20%
Package / Case0.307" L x 0.276" W x 0.196" H (7.80mm x 7.00mm x 5.00mm)
PackagingTape & Reel (TR)
TypeFerrite Core
Current 4.19A
Mounting TypeSurface Mount
Q @ Freq-
Self Resonant Freq-
DC Resistance (DCR)13.00 mOhm Max