LES10A48-5V0RE
CONV DC/DC 48V 10A 5V OUT 100W
product image
LES10A48-5V0RE Picture
SeekIC No. : 003777902 Detail
LES10A48-5V0RE: CONV DC/DC 48V 10A 5V OUT 100W
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LES10A48-5V0RE
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: Eighth-Brick Manufacturer: Emerson Network Power
Type: Isolated Number of Outputs: 1
Voltage - Input (Min): 36V Voltage - Input (Max): 75V
Voltage - Output 1: 5V Voltage - Output 2: -
Voltage - Output 3: - Current - Output (Max): 10A
Power (Watts) - Manufacture Series: 50W Voltage - Isolation: 2.25kV (2250V)
Features: - Mounting Type: Through Hole
Package / Case: 8-DIP Module, 1/8 Brick Size / Dimension: 2.30" L x 0.90" W x 0.19" H (58.4mm x 22.9mm x 4.8mm)
Package / Case : TCSP-48 Packaging: Tray
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Description
Type: Isolated
Number of Outputs: 1
Voltage - Output 1: 5V
Voltage - Output 2: -
Voltage - Output 3: -
Features: -
Mounting Type: Through Hole
Packaging: Tray
Efficiency: 92%
Voltage - Input (Min): 36V
Current - Output (Max): 10A
Voltage - Input (Max): 75V
Power (Watts) - Manufacture Series: 50W
Manufacturer: Emerson Network Power
Voltage - Isolation: 2.25kV (2250V)
Package / Case: 8-DIP Module, 1/8 Brick
Series: Eighth-Brick
Size / Dimension: 2.30" L x 0.90" W x 0.19" H (58.4mm x 22.9mm x 4.8mm)
Parameters:
Technical/Catalog InformationLES10A48-5V0RE
VendorEmerson Network Power
CategoryPower Supplies
Voltage - Input36 ~ 75VDC
Output5V
Power (Watts)50W
Number of Outputs1
1st Output5.0 VDC @ 10A