NC2D-DC48V
General Purpose / Industrial Relays 2 Form C 5A 250VAC 48V
product image
NC2D-DC48V Picture
SeekIC No. : 002551910 Detail
NC2D-DC48V: General Purpose / Industrial Relays 2 Form C 5A 250VAC 48V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
NC2D-DC48V
Mfg:
Panasonic Electric Works
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Contact Form : 2 Form C (DPDT-BM) Coil Voltage : 48 VDC
Mounting Style : Plug In Contact Material : Silver Nickel
Description
Coil Resistance :
Coil Current :
Switching Voltage :
Contact Current Rating :
Mounting Style : Plug In
Contact Material : Silver Nickel
Contact Form : 2 Form C (DPDT-BM)
Coil Voltage : 48 VDC
Parameters:
Technical/Catalog InformationNC2D-DC48V
VendorPanasonic Electric Works
CategoryRelays
Relay TypeGeneral Purpose
Mounting TypeSocket
Termination StyleSocketable
CircuitDPDT (2 Form C)
Contact Rating @ Voltage5A @ 250VAC
Coil Voltage48VDC
Control Off Voltage (Min)4.8 VDC
Control On Voltage (Max)38.4 VDC
Coil Current7.5mA