QBE025A0B1-P
CONVERTER DC/DC 12V 300W OUT
product image
QBE025A0B1-P Picture
SeekIC No. : 003654864 Detail
QBE025A0B1-P: CONVERTER DC/DC 12V 300W OUT
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
QBE025A0B1-P
  • Qty
  • 0~36
Quick Details
Series: QBE025A0B Manufacturer: GE Energy
Type: Non-Isolated (POL) Number of Outputs: 1
Voltage - Input (Min): 42V Voltage - Input (Max): 53V
Input Voltage : 3.3 V Voltage - Output 1: 12V
Voltage - Output 2: - Voltage - Output 3: -
Current - Output (Max): 25A Power (Watts) - Manufacture Series: 300W
Voltage - Isolation: - Features: With Remote On/Off
Mounting Type: Through Hole Package / Case: 7-DIP Module, 1/4 Brick
Size / Dimension: 2.28" L x 1.45" W x 0.42" H (57.9mm x 36.8mm x 10.7mm) Packaging: Bulk
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Description
Number of Outputs: 1
Voltage - Output 2: -
Voltage - Output 3: -
Voltage - Output 1: 12V
Type: Non-Isolated (POL)
Voltage - Isolation: -
Mounting Type: Through Hole
Packaging: Bulk
Efficiency: 94%
Current - Output (Max): 25A
Features: With Remote On/Off
Manufacturer: GE Energy
Power (Watts) - Manufacture Series: 300W
Package / Case: 7-DIP Module, 1/4 Brick
Voltage - Input (Min): 42V
Series: QBE025A0B
Voltage - Input (Max): 53V
Size / Dimension: 2.28" L x 1.45" W x 0.42" H (57.9mm x 36.8mm x 10.7mm)
Parameters:
Technical/Catalog InformationQBE025A0B1-P
VendorLineage Power
CategoryPower Supplies
Voltage - Input42 ~ 53VDC
Output12V
Power (Watts)300W
Number of Outputs1
1st Output12 VDC @ 25A