SRR7032-331M
Power Inductors 330uH 20%
product image
SRR7032-331M Picture
SeekIC No. : 001176154 Detail
SRR7032-331M: Power Inductors 330uH 20%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SRR7032-331M
Mfg:
Bourns
  • Qty
  • 0~1
  • 1~50
Quick Details
Inductance : 330 uH Tolerance : 20 %
Maximum DC Current : 0.22 Amp Maximum DC Resistance : 1.9 Ohms
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C Self Resonant Frequency : 6.1 MHz
Q Minimum : 46 Dimensions : 7 mm W x 7 mm L x 3.2 mm H
Termination Style : SMD/SMT
Description
Shielding :
Package / Case :
Termination Style : SMD/SMT
Tolerance : 20 %
Inductance : 330 uH
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C
Maximum DC Current : 0.22 Amp
Self Resonant Frequency : 6.1 MHz
Dimensions : 7 mm W x 7 mm L x 3.2 mm H
Maximum DC Resistance : 1.9 Ohms
Q Minimum : 46
Parameters:
Technical/Catalog InformationSRR7032-331M
VendorBourns Inc.
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance330H
Tolerance±20%
Package / Case0.276" L x 0.276" W x 0.126" H (7.00mm x 7.00mm x 3.20mm)
PackagingTape & Reel (TR)
TypeFerrite Core
Current 220mA
Mounting TypeSurface Mount
Q @ Freq46 @ 796kHz
Self Resonant Freq6.1MHz
DC Resistance (DCR)1.900 Ohm Max