SRR7032-6R8M
Power Inductors 6.8uH 20%
product image
SRR7032-6R8M Picture
SeekIC No. : 001176824 Detail
SRR7032-6R8M: Power Inductors 6.8uH 20%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SRR7032-6R8M
Quick Details
Inductance : 6.8 uH Tolerance : 20 %
Maximum DC Current : 1.6 Amps Maximum DC Resistance : 0.054 Ohms
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C Self Resonant Frequency : 37 MHz
Q Minimum : 17 Dimensions : 7 mm W x 7 mm L x 3.2 mm H
Termination Style : SMD/SMT
Tolerance : 20 %
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C
Inductance : 6.8 uH
Maximum DC Current : 1.6 Amps
Self Resonant Frequency : 37 MHz
Dimensions : 7 mm W x 7 mm L x 3.2 mm H
Q Minimum : 17
Maximum DC Resistance : 0.054 Ohms
Parameters:
Technical/Catalog InformationSRR7032-6R8M
VendorBourns Inc.
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance6.8H
Tolerance±20%
Package / Case0.276" L x 0.276" W x 0.126" H (7.00mm x 7.00mm x 3.20mm)
PackagingTape & Reel (TR)
TypeFerrite Core
Current 1.6A
Mounting TypeSurface Mount
Q @ Freq17 @ 7.96MHz
Self Resonant Freq37MHz
DC Resistance (DCR)54.00 mOhm Max