SRR7045-102M
Power Inductors 1000uH 20%
product image
SRR7045-102M Picture
SeekIC No. : 001181534 Detail
SRR7045-102M: Power Inductors 1000uH 20%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SRR7045-102M
Mfg:
Bourns
  • Qty
  • 0~1
  • 1~50
Quick Details
Inductance : 1 mH Tolerance : 20 %
Maximum DC Current : 0.25 Amp Maximum DC Resistance : 2.4 Ohms
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C Self Resonant Frequency : 3 MHz
Q Minimum : 90 Dimensions : 7 mm W x 7 mm L x 4.5 mm H
Termination Style : SMD/SMT
Description
Shielding :
Package / Case :
Termination Style : SMD/SMT
Tolerance : 20 %
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C
Inductance : 1 mH
Self Resonant Frequency : 3 MHz
Maximum DC Resistance : 2.4 Ohms
Maximum DC Current : 0.25 Amp
Dimensions : 7 mm W x 7 mm L x 4.5 mm H
Q Minimum : 90
Parameters:
Technical/Catalog InformationSRR7045-102M
VendorBourns Inc.
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance1mH
Tolerance±20%
Package / Case0.276" L x 0.276" W x 0.177" H (7.00mm x 7.00mm x 4.50mm)
PackagingTape & Reel (TR)
TypeFerrite Core
Current 250mA
Mounting TypeSurface Mount
Q @ Freq90 @ 252kHz
Self Resonant Freq3MHz
DC Resistance (DCR)2.400 Ohm Max