SRR7045-330M
Power Inductors 33uH 20%
product image
SRR7045-330M Picture
SeekIC No. : 001180182 Detail
SRR7045-330M: Power Inductors 33uH 20%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SRR7045-330M
Quick Details
Inductance : 33 uH Tolerance : 20 %
Maximum DC Current : 1.15 Amps Maximum DC Resistance : 0.115 Ohms
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C Self Resonant Frequency : 12 MHz
Q Minimum : 25 Dimensions : 7 mm W x 7 mm L x 4.5 mm H
Termination Style : SMD/SMT
Inductance : 33 uH
Tolerance : 20 %
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C
Self Resonant Frequency : 12 MHz
Maximum DC Current : 1.15 Amps
Maximum DC Resistance : 0.115 Ohms
Q Minimum : 25
Dimensions : 7 mm W x 7 mm L x 4.5 mm H
Parameters:
Technical/Catalog InformationSRR7045-330M
VendorBourns Inc.
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance33H
Tolerance±20%
Package / Case0.276" L x 0.276" W x 0.177" H (7.00mm x 7.00mm x 4.50mm)
PackagingTape & Reel (TR)
TypeFerrite Core
Current 1.15A
Mounting TypeSurface Mount
Q @ Freq25 @ 2.52MHz
Self Resonant Freq12MHz
DC Resistance (DCR)115.0 mOhm Max