SRR7045-470M
Power Inductors 47uH 20%
product image
SRR7045-470M Picture
SeekIC No. : 001178248 Detail
SRR7045-470M: Power Inductors 47uH 20%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SRR7045-470M
Quick Details
Inductance : 47 uH Tolerance : 20 %
Maximum DC Current : 0.95 Amp Maximum DC Resistance : 0.15 Ohms
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C Self Resonant Frequency : 11 MHz
Q Minimum : 29 Dimensions : 7 mm W x 7 mm L x 4.5 mm H
Termination Style : SMD/SMT
Tolerance : 20 %
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C
Inductance : 47 uH
Maximum DC Resistance : 0.15 Ohms
Self Resonant Frequency : 11 MHz
Maximum DC Current : 0.95 Amp
Dimensions : 7 mm W x 7 mm L x 4.5 mm H
Q Minimum : 29
Parameters:
Technical/Catalog InformationSRR7045-470M
VendorBourns Inc.
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance47H
Tolerance±20%
Package / Case0.276" L x 0.276" W x 0.177" H (7.00mm x 7.00mm x 4.50mm)
PackagingTape & Reel (TR)
TypeFerrite Core
Current 950mA
Mounting TypeSurface Mount
Q @ Freq29 @ 2.52MHz
Self Resonant Freq11MHz
DC Resistance (DCR)150.0 mOhm Max