SRR7045-681M
Power Inductors 680uH 20%
product image
SRR7045-681M Picture
SeekIC No. : 001178660 Detail
SRR7045-681M: Power Inductors 680uH 20%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SRR7045-681M
Quick Details
Inductance : 680 uH Tolerance : 20 %
Maximum DC Current : 0.27 Amp Maximum DC Resistance : 1.6 Ohms
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C Self Resonant Frequency : 3 MHz
Q Minimum : 65 Dimensions : 7 mm W x 7 mm L x 4.5 mm H
Termination Style : SMD/SMT
Tolerance : 20 %
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C
Maximum DC Resistance : 1.6 Ohms
Self Resonant Frequency : 3 MHz
Inductance : 680 uH
Maximum DC Current : 0.27 Amp
Dimensions : 7 mm W x 7 mm L x 4.5 mm H
Q Minimum : 65
Parameters:
Technical/Catalog InformationSRR7045-681M
VendorBourns Inc.
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance680H
Tolerance±20%
Package / Case0.276" L x 0.276" W x 0.177" H (7.00mm x 7.00mm x 4.50mm)
PackagingTape & Reel (TR)
TypeFerrite Core
Current 270mA
Mounting TypeSurface Mount
Q @ Freq65 @ 796kHz
Self Resonant Freq3MHz
DC Resistance (DCR)1.600 Ohm Max