V07E175P
Varistors 175Vrms 1750A 130pF 7mm Disc
product image
V07E175P Picture
SeekIC No. : 00699450 Detail
V07E175P: Varistors 175Vrms 1750A 130pF 7mm Disc
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
V07E175P
Mfg:
Littelfuse
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Product : MOV Voltage Rating DC : 225 V
Voltage Rating AC : 175 V Clamping Voltage : 455 V
Diameter : 7 mm Peak Surge Current : 1.75 KA
Surge Energy Rating : 17 J Capacitance : 130 pF
Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C Mounting : Radial
Packaging : Bulk
Description
Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C
Packaging : Bulk
Product : MOV
Mounting : Radial
Voltage Rating DC : 225 V
Voltage Rating AC : 175 V
Clamping Voltage : 455 V
Diameter : 7 mm
Peak Surge Current : 1.75 KA
Surge Energy Rating : 17 J
Capacitance : 130 pF
Parameters:
Technical/Catalog InformationV07E175P
VendorLittelfuse Inc
CategoryCircuit Protection
Maximum AC Volts175Vrms
Maximum DC Volts225VDC
Current-Surge1.75kA
Package / CaseDisc 7mm
Varistor Voltage297V