V481CA40
Varistors 750V 40kA 2700pF 40mm Disc
product image
V481CA40 Picture
SeekIC No. : 00705719 Detail
V481CA40: Varistors 750V 40kA 2700pF 40mm Disc
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
V481CA40
Mfg:
Littelfuse
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Product : MOV Voltage Rating DC : 640 V
Voltage Rating AC : 480 V Clamping Voltage : 1.24 KV
Diameter : 40 mm Peak Surge Current : 40 KA
Capacitance : 2700 pF Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C
Mounting : SMD/SMT Packaging : Bulk
Description
Surge Energy Rating :
Peak Surge Current : 40 KA
Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C
Packaging : Bulk
Mounting : SMD/SMT
Product : MOV
Clamping Voltage : 1.24 KV
Voltage Rating DC : 640 V
Capacitance : 2700 pF
Voltage Rating AC : 480 V
Diameter : 40 mm
Parameters:
Technical/Catalog InformationV481CA40
VendorLittelfuse Inc
CategoryCircuit Protection
Maximum AC Volts480VAC
Maximum DC Volts640VDC
Current-Surge40kA
Package / CaseDisc 40mm
Varistor Voltage750V