V481DB40
Varistors 750V 40kA 2700pF
product image
V481DB40 Picture
SeekIC No. : 00700142 Detail
V481DB40: Varistors 750V 40kA 2700pF
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
V481DB40
Mfg:
Littelfuse
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Voltage Rating DC : 640 V Voltage Rating AC : 480 V
Clamping Voltage : 1.24 KV Peak Surge Current : 40 KA
Surge Energy Rating : 650 J Capacitance : 2700 pF
Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C Mounting : SMD/SMT
Packaging : Bulk
Description
Product :
Diameter :
Packaging : Bulk
Mounting : SMD/SMT
Clamping Voltage : 1.24 KV
Voltage Rating DC : 640 V
Capacitance : 2700 pF
Voltage Rating AC : 480 V
Surge Energy Rating : 650 J
Parameters:
Technical/Catalog InformationV481DB40
VendorLittelfuse Inc
CategoryCircuit Protection
Maximum AC Volts480VAC
Maximum DC Volts640VDC
Current-Surge40kA
Package / CaseChassis Mount
Varistor Voltage750V