V660LC50AP
Varistors 660V 200pF
product image
V660LC50AP Picture
SeekIC No. : 00705015 Detail
V660LC50AP: Varistors 660V 200pF
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
V660LC50AP
Mfg:
Littelfuse
Quick Details
Product : MOV Voltage Rating DC : 850 V
Voltage Rating AC : 660 V Clamping Voltage : 1.82 KV
Diameter : 14 mm Peak Surge Current : 4.5 KA
Capacitance : 200 pF Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C
Mounting : Radial Packaging : Bulk
Description
Surge Energy Rating :
Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C
Packaging : Bulk
Product : MOV
Diameter : 14 mm
Peak Surge Current : 4.5 KA
Mounting : Radial
Capacitance : 200 pF
Voltage Rating DC : 850 V
Voltage Rating AC : 660 V
Clamping Voltage : 1.82 KV
Parameters:
Technical/Catalog InformationV660LC50AP
VendorLittelfuse Inc
CategoryCircuit Protection
Maximum AC Volts660Vrms
Maximum DC Volts850VDC
Current-Surge4.5kA
Package / CaseDisc 14mm
Varistor Voltage1210V (1.21kV)