VPT24-6670
Power Transformers 24.0V CT @ 6.67A 12V @13.34A Parallel
product image
VPT24-6670 Picture
SeekIC No. : 002770114 Detail
VPT24-6670: Power Transformers 24.0V CT @ 6.67A 12V @13.34A Parallel
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
VPT24-6670
Quick Details
Power Rating : 160 VA Primary Voltage Rating : 115 V to 230 V
Secondary Voltage Rating : 12 V to 24 V Height : 45 mm
Width :
Power Rating : 160 VA
Primary Voltage Rating : 115 V to 230 V
Secondary Voltage Rating : 12 V to 24 V
Height : 45 mm
Parameters:
Technical/Catalog InformationVPT24-6670
Secondary Winding(s)Dual, No Center Tap
Series Output Voltage @ Current24 VAC @ 6.67A
Parallel Output Voltage @ Current12 VAC @ 13.34A